prawidłowa postawa ciała

Prawidłowa postawa ciała

Prawidłowa postawa ciała jest ważną częścią zdrowego trybu życia. Pomaga uniknąć bólu pleców i przedwczesnego zużycia kości, poprawia wydajność płuc i wiele więcej. W tym artykule wyjaśnimy, jaka jest odpowiednia postawa oraz przedstawimy wiele korzyści z niej płynących.

Jaka jest dobra postawa?

Postawa jest formą, którą ciało przyjmuje, gdy siedzisz, stoisz i kładziesz się. Utrzymywanie „dobrej” postawy polega na pozycjonowaniu ciała tak, aby w tych pozycjach było mniejsze obciążenie mięśni i więzadeł ciała. Wskazanym jest, aby twoje ciało było jak najbliżej naturalnego kształtu.

Pozycja siedząca

Oto kilka wskazówek:

 • Trzymaj podbródek w górze i staraj się patrzyć przed siebie
 • Przedramiona podparte równolegle do podłoża (nie garbiąc się)
 • Pozycja kości ogonowej – za nami, nie przed nami
 • Zginaj kolana pod kątem prostym
 • Utrzymuj stopy płasko na podłodze
 • Utrzymuj plecy na tyle proste, aby wszystkie 3 naturalne krzywizny kręgosłupa były uwydatnione.
 • Siedząc i utrzymując prawidłową postawę, rozkładasz wagę w bardziej równomierny sposób na mięśnie, co pomaga Ci uniknąć bólu szyi, ramion i pleców. Pozwala także wygodnie pracować przez dłuższy czas i uniknąć poważnych długotrwałych problemów zdrowotnych.
 • Posiadanie krzesła z podparciem lędźwiowym pomoże utrzymać dobrą pozycję pleców.

Pozycja stojąca

 • Tył głowy, ramiona oraz pośladki – ułożone w jednej linii
 • Staramy się utrzymywać głowę prosto, nie pochylając jej
 • Łopatki ściągamy do tyłu
 • Barki na równym poziomie
 • Klatka piersiowa wysunięta lekko do przodu
 • Brzuch naturalnie, lekko wciągnięty
 • Ramiona ułożone swobodnie
 • Unikajmy stania w jednej pozycji, ciężar ciała kierujmy na przód stóp.

Pozycja leżąca

Wiadomym jest, że podczas snu często zmieniamy swoją pozycję, na co nie mamy wpływu. Starajmy się jednak przynajmniej zasypiać w pozycji „na wznak”, czyli po prostu na plecach. W teorii jest to najzdrowsza, najkorzystniejsza pozycja. Dodatkowo możemy wesprzeć się specjalnymi poduszkami np. poduszką ortopedyczną, co znacznie wpłynie na poprawę jakości snu oraz naszej postawy.

Jakie są zalety dobrej postawy?

Chroni Twoje przyszłe zdrowie. Dobra postawa zapewni prawidłowe ustawienie stawów, chroniąc powierzchnie stawów przed nienormalnym zużyciem. Zapobiegając tego rodzaju zużyciu można zmniejszyć ryzyko różnych chorób, w tym zapalenia stawów. Poniżej przedstawiamy pozostałe zalety.

Ułatwia oddychanie

Przepona jest dużym mięśniem odpowiedzialnym za oddychanie. Kiedy przepona porusza się, zmienia ona ciśnienie wewnątrz klatki piersiowej, powodując przepływ powietrza.

Postawa wpływa na oddychanie, ponieważ zmienia to ilość miejsca, którą przepona musi przesunąć. Jeśli jesteś przygarbiony na krześle lub podczas chodzenia, przepona nie może się skurczyć tak łatwo, co uniemożliwia ci głęboki oddech. Jak tylko poprawisz swoją postawę, od razu zauważysz, o ile łatwiej jest oddychać. Jest to szczególnie przydatna korzyść dla każdego, kto ma schorzenia, które wpływają na oddychanie.

Może pomóc w zapobieganiu bólowi pleców

Rozwijanie dobrej postawy może wyeliminować ból pleców spowodowany przez zestresowane mięśnie i złe ustawienie stawów. Robi to, aktywnie redukując obciążenie mięśni i stawów, rozkładając ciężar na całe ciało. Zapewnia to, że niektóre mięśnie lub stawy nie są przepracowane.

Z czasem dobra postawa poprawi wyrównanie kręgosłupa, co wpłynie pozytywnie na stan pleców i zmniejszy ryzyko urazów kręgosłupa. Będziesz mniej narażony na przepukliny, zbytnie naprężenia mięśni lub inne problemy z kręgosłupem.

Lepsza sprawność fizyczna

Dobra postawa wymaga użycia większej liczby grup mięśniowych. Nie tylko zmniejsza to ryzyko naprężenia pojedynczego mięśnia, ale może również poprawić ogólną sprawność fizyczną. Zdolność do bardziej równomiernego angażowania mięśni pomoże ci lepiej wykonywać codzienne czynności i uprawiać różne sporty.

Wzmacnia rdzeń

Jeśli już poprawiłeś swoją pozycję siedzącą, zauważysz, że mięśnie brzucha są bardziej zajęte. Twoje mięśnie brzucha będą „dzielić ładunek” z mięśniami pleców, ponieważ utrzymują stabilny tułów. Im bardziej poprawisz swoją postawę, tym silniejszy będzie twój rdzeń, poprawiając w ten sposób wyrównanie kręgosłupa, zmniejszając napięcie mięśni pleców i poprawiając mobilność.

Sprawia, że wyglądasz bardziej atrakcyjnie

Czy kiedykolwiek widziałeś aktora lub aktorkę w talk show? Czy zauważyłeś, jak nienaganna była jego postawa? Aktorzy i aktorki koncentrują się na dobrej postawie, ponieważ rozumieją, jak bardzo wpływa ona na ich wygląd. Siedząc wysoko na krześle i utrzymując podbródek, będą wyglądać o wiele lepiej w oczach widowni. Zyskasz takie same korzyści, jak poprawisz swoją postawę.

Poprawione trawienie pokarmu

Siedząc lub stojąc, utrzymując prawidłową postawę, twoje narządy wewnętrzne będą w naturalnej pozycji. Ułatwia to organizmowi trawienie pokarmu i wykonywanie innych ważnych funkcji, takich jak utrzymanie dobrego krążenia krwi.

Może poprawić twój nastrój

Naukowcy z Uniwersytetu w San Francisco odkryli, że prawidłowa postawa ciała może poprawić nastrój człowieka. Odkryli, że poprawa postawy może również zwiększyć poziom energii i zmniejszyć ryzyko chorób psychicznych, takich jak depresja.
Poprawienie postawy może przynieść niesamowite korzyści dla Twojego zdrowia i stylu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *