podstawy jazdy konnej

Podstawy jazdy konnej

Konie to uczuciowe zwierzęta. Jazda konna to nie tylko sport i rywalizacja, ale przede wszystkim dobra zabawa i nawiązywanie relacji ze zwierzęciem. Jednak, aby nauczyć się samodzielnie panować nad koniem musimy przejść kilka lekcji w towarzystwie osób doświadczonych. Konie to kochane i wrażliwe zwierzęta jednak przez swoją przewagę masową mogą zrobić człowiekowi krzywdę. Dlatego tak ważny jest trening, który umożliwi dobrą komunikację z ujeżdżanym koniem. Jak zacząć swoją przygodę z jeździectwem?

Odpowiedni strój i wyposażenie

Początkowo nie musisz inwestować w drogie, specjalistyczne stroje. Wystarczy, aby twoje ubranie było wygodne i nie krępowało ruchów, jednak ważne jest byś miał toczek, kask jeździecki lub kaskotoczek. To pozwoli uchronić twoją głowę przed ewentualnymi urazami. Dobrym rozwiązaniem jest zakupienie specjalnych butów jeździeckich tzw.: sztyblety jeździeckie. Kolejnym istotnym elementem są bryczesy, czyli specjalne spodnie, wzmacniane od wewnątrz, które zapobiegną obtarciom, jednocześnie poprawiając naszą przyczepność w siodle. Strój oraz inne niezbędne akcesoria zakupimy sklepach jeździeckich. Ze swojej strony polecamy sklep Healthy Horse.

Lekcje początkowe

Na początek najlepiej wybrać lonże. Jest to pierwszy kontakt z koniem. Osoba ucząca się siedzi na grzbiecie, w siodle, a instruktor trzyma w ręku linkę podpiętą do wędzidła konia. Koń chodzi dookoła, jednak ważne jest, że to instruktor ma pośrednią kontrolę nad zwierzęciem. Na początek osoba ujeżdżająca powinna nauczyć się równowagi, dlatego staje w strzemionach bądź wykonuje tak zwany młynek polegający na kręceniu się w około na grzbiecie konia. Oswojeniu służy także dotykanie konia za uszy i ogon. Pomaga to nawiązać bliższą relację ze zwierzęciem.

Następne ćwiczenia

Kiedy osoba konia się już nie boi i potrafi utrzymać równowagę powinna robić ćwiczenia w szybszym chodzie niż step, czyli w kłusie. Ćwiczenia te służą opanowaniu koordynacji ruchów i stabilności rąk. Jeżeli ten etap zakończy się sukcesem uczeń dostaje od instruktora wodze do rąk. Kiedy oswoi się z nowym sprzętem puszczane są linki i instruktor nie ma bezpośredniej władzy nad zwierzęciem. Wtedy to ujeżdżający musi nauczyć się sterować i kierować konia w wybrane przez siebie miejsca.

Kolejne etapy

Kolejnym etapem jest jazda w grupie stepująco-kłusającej w zastępie. Polega to na jeździe jeden koń za drugim. Ułatwia to sterowanie koniem, gdyż ten podąża za grupą. Jedynie osoba prowadząca zastęp powinna mieć doświadczenie, gdyż to ona wyznacza drogę. Inne konie instynktownie pójdą za sobą. Następny etap to nauka galopu. W tym momencie każdy jeździec ujeżdża konia samodzielnie. Panuje nad koniem i potrafi radzić sobie w kryzysowych sytuacjach.

Przydatne sposoby zapanowania nad koniem

Najważniejsze jest podejście osoby ujeżdżającej. Im mniej się boi i im bardziej pewne ruchy wykonuje tym większe prawdopodobieństwo, iż uda się jej ujarzmić konia. Jednak bardzo ważnym elementem jest system smakołyków. Po każdym udanym manewrze powinniśmy nagradzać zwierzaka. Tak, aby miał ochotę być posłuszny. Pomaga to również spoufalić się z koniem. W sterowaniu koniem pomaga również bat. Nie powinniśmy obawiać się, że zrobimy koniowi krzywdę, gdyż z racji jego masy próg bólu jest znacznie podwyższony w stosunku do progu bólu człowieka. Nie oznacza to, iż powinniśmy nadużywać tego narzędzia.

Podsumowanie

Pierwszy kontakt z koniem powinien odbyć się w stajni pod okiem doświadczonego instruktora. Ciekawym rozwiązaniem są również obozy jeździeckie, gdzie można swoją przygodę rozpocząć również od podstaw. Pamiętajmy, że decydując się na jeździectwo powinniśmy odbywać treningi regularnie i dbać o naszego konia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *