czyszczenie złota

Czyszczenie złota – Jak wyczyścić złoto?

Złota biżuteria jest zawsze na czasie, nie traci popularności i pięknie dopełnia kreacje zarówno damskie jak i męskie. Złoto jest ponadczasowe i uniwersalne. Pasuje do wieczorowej, eleganckiej sukni i do zwykłej bluzeczki. Jednak każdy kto lubi złote dodatki spotkał się z problemem zaśniedziałej biżuterii. Jak radzić sobie z tym problemem? Nie chcemy przecież, by złoto niszczyło się tak szybko. Wszak złoto to kosztowny wydatek. Jest wiele sposobów na wyczyszczenie złota. My prezentujemy te najbardziej skuteczne i sprawdzone.

Płyn do naczyń + woda sodowa

W tym wypadku potrzeba niewiele wysiłku. Robimy roztwór z wody sodowej i kilku kropel płynu. Dla lepszego efektu zadbaj o to, by woda była ciepła. Zanurz przedmioty w wodzie na ok. 15 minut. (Czas zamoczenia powinien być zależny od zaśniedzenia, im większe tym dłużej trzymamy w roztworze) Po wyjęciu czyścimy delikatną, miękką szczoteczką.

Ocet /cytryna/benzyna

Mocno brudną, złotą biżuterię pocierać możemy szmatką nasączoną octem lub benzyną lub połówką cytryny. Sposób ten zachowajmy jednak na naprawdę ciężkie przypadki, gdyż tak mocne specyfiki mogą wpłynąć na jakość naszego złota lub go uszkodzić. Nieumiejętne pocieranie, nieodpowiednią szmatką może doprowadzić do zarysowań czy przebarwień.

Proszek do pieczenia

Na zwilżoną watę, wacik kosmetyczny lub szmatkę nanosimy niewielką ilość proszku. Po chwili proszek zacznie się nieco pienić. Taką właśnie konsystencją pocieramy zaśniedziały przedmiot. Pozostawiamy na nim cienką warstwę pieniącego proszku. Odkładamy na ok. 30 minut. Następnie dokładnie opłukujemy. Jeżeli zabrudzenia są intensywne również możemy wycierać delikatną, miękką szczotką, podobnie jak w wersji z płynem.

Wódka/cola

Pozostaw swoją biżuterię na noc w wódce lub coli. Rano opłucz delikatnie wodą. Dla lepszego efektu możesz pocierać miękką szmatką.

Czerwony nalot

Kiedy na Twojej biżuterii pojawia się czerwony nalot to zły znak. Musisz działać jak najszybciej. Przygotuj roztwór solny, ok. 5 łyżeczek soli na litr wody. Włóż do niej biżuterię. Na spód i boli naczynia połóż folię aluminiową. Będzie ona przyciągała nalot. Folię zmień, gdy zobaczysz, że więcej nie chłonie.

Woda z mydłem

Mieszanka wody z mydłem to alternatywa dla płynu do mycia. Powstałe substancje skutecznie odrywają brud. Po namoczeniu w tym roztworze wystarczy delikatnie wypolerować przedmiot np.: płatkiem kosmetycznym.

Specjalne preparaty

Jeżeli domowe sposoby zawodzą na rynku dostępnych jest wiele preparatów czyszczących. Są one zazwyczaj bardzo proste w użyciu. Dany przedmiot podobnie jak w przypadku metod domowych należy zamoczyć w preparacie lub pocierać nasączoną nim szmatką.

Złotnik

Jeżeli wydaje Ci się, że biżuteria jest nie do wyczyszczenia, a darzysz ją wyjątkowym sentymentem możesz szukać pomocy u złotnika. Fachowcy zawsze mają swoje magiczne metody.

Podsumowanie

Osadzanie się brudu na złotej biżuterii to naturalne zjawisko. Aby je zniwelować należy często polerować nasze złoto. Możemy używać do tego miękkiej, bawełnianej ściereczki. Jednak, gdy zmuszeni będziemy je czyścić pamiętajmy, że każde złoto potrzebuje indywidualnego traktowania. W zależności od próby biżuteria może być bardziej lub mniej delikatna. Także podatność na różnego rodzaju preparaty będzie inna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *